מהו ביופידבק

שיטת הביופידבק היא גישה טיפולית כוללת, המאפשרת למטופל ללמוד להשיג ויסות, איזון ושליטה בתפקודים פיזיולוגיים אשר נחשבו בעבר כבלתי ניתנים לשליטה רצונית. השיטה מבוססת על שימוש במערכת אלקטרונית ממוחשבת ומתוחכמת, המציגה בפני המטופל אינפורמציה שוטפת על תהליכים ושינויים המתחוללים בגופו. אינפורמציה זו, המשוב, המוצג בזמן אמת, מאפשרת למטופל ללמוד להשפיע על תהליכים אלה. בעקבות השינויים הפנימיים מושג שינוי פיזיולוגי, רגשי, קוגניטיבי והתנהגותי. פסיכולוגים ומנהלי לחצים משתמשים בביופידבק כדי לעזור למטופלים הנמצאים במצבי מתח ללמוד לוסת אותם ובנוסף להגברת המודעות הגופנית והנפשית לשיפור התמודדות עם טווח רחב של קשים ובעיות רגשיות וגופניות.

ביופידבק מתאים במקרים רבים כטיפול משלים לטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים. הטיפול בביופידבק לעתים מאפשר הפחתה של מינון תרופתי. מטופלים רבים מתחילים את הטיפול בביופידבק תוך כדי טיפול תרופתי ומורידים את המינון בהדרגה במהלך הטיפול.

טכניקת הביופידבק אינה חודרנית, ויישומה אינו כרוך בתופעות לוואי הקיימות לעיתים בטיפולים אחרים. בשונה מהפסיביות והתלות הנוצרים בחלק מגישות טיפול אחרות שיטת הביופידבק מייצגת גישה אקטיבית המאפשרת למטופל לזהות את הקשר בין תהליכים גופניים ונפשיים, ולקחת אחריות, לפתח שליטה ולהשפיע על בריאותו, התנהגותו, תחושותיו ורגשותיו. הביופידבק משלב גישות מתחומי הרפואה, הפסיכולוגיה והטכנולוגיה, ומתייחס אל האדם כשלמות שכל מרכיביה קשורים ומשפיעים זה על זה.

להרחבת הקריאה אודות מתח, ביופידבק ושילובו בחיי היום-יום - לחצו כאן