כיצד הלחץ משפיע עליך?

הלחץ משפיע על אנשים בדרכים שונות. לחץ יכול ליצור התמודדות דינמית ויצירתית, במידה והגישה כלפיו היא חיובית ולא יוצאים משיווי משקל. מידה רבה מדי של לחץ יוצרת עומס, היצירתיות והבהירות יורדים, הגישה נעשית שלילית ומתבססת תחושה של חוסר שליטה. לעתים חשים ניתוק מן העצמי.

התחושה הראשונית של לחץ היא בעולם הרגשי. הרגשות מכילים מידע רב שיכול להיות שימושי ביותר עבורינו אם אנו מבינים אותו. לחץ מתחיל בדרך כלל בהרגשה, מרגישים מתח, עצבנות או דאגה. אחר כך ישנה החרפה לרגשות יותר קשים של תסכול, חרדה או כעס. לבסוף, האדם נותר עמוס ומותש. ההדרדרות מתרחשת כאשר גוררים רגשות של לחץ ללא ניסיון לפתרון.

בחברה בה אנו חיים כיום, אנשים לא אוהבים להתמודד עם רגשותיהם. לרגשות אין מקום והם נבנים ובאים לידי ביטוי בביקורתיות, השלכה או אשמה. כשאדם אינו מוסת את הלחצים בצורה תקינה, הוא בד"כ יפעל בצורה של המנעות או של תוקפנות. מקורות התגובה הזו, תגובת "fight or flight" עוד בימי קדם והיא שימשה את האדם לצרכים הישרדותיים, מול מצבים מסכני חיים.

הלחץ משפיע על מעגלים והורמונים אשר מכינים את הגוף להגן על עצמו במצבים מסוכנים. הבעיה היא שבחיי היום יום מעגלי ההשרדות מתעוררים בעקבות סיטואציות מתוחות, או מצבי אי ודאות שאינם באמת מאיימים על חיינו או שלמותינו הרגשית.

מרבית האנשים יודעים על דרכים להפחתת לחץ, שכוללים שינוי הרגלים תזונתיים או חברתיים. אבל שינוי הרגלים זו בהחלט משימה קשה שעלולה בעצמה לעורר מתח...

ביטויים גופניים שונים ללחץ

לחץ מתבטא בגופינו בדרכים שונות ואצל אנשים שונים ישבש פעילותן של מערכות שונות. ציוד ביופידבק מסוגל למדוד ולשקף בזמן אמת את התגובה הגופנית למתח. עם זאת, חשוב להתאים את האימון ספציפית לאדם. יהיה מי שאימון ביופידבק של דופק יסייע ביותר ויהיה מי שעבורו אימון מוליכות העור יהיה הטיפול המועדף. מערכת הביופידבק Alive שפותחה בשיתוף עם סיי-פי מאפשרת אימון בשני המדדים בנפרד או יחדיו.